NAJVÄČŠÍ UMELÝ OSTROV NIE JE TAM, KDE SI MYSLÍTE

NAJVÄČŠÍ UMELÝ OSTROV NIE JE TAM, KDE SI MYSLÍTE

Ostrov je stavba, ktorú naozaj nechcete stavať. Bojovať so živlom, akým je voda, chce silné nervy. 

Ak sa povie umelý ostrov alebo ostrov postavený človekom, väčšine ako prvé napadne súostrovie v tvare palmy v Dubaji. Obdivuhodná stavba, ale prepáč Dubaj, Holanďania sú väčší machri. Poďme však pekne po poriadku.

Holandsko je veľmi špecifický kúsok Európy. Obyvatelia jeho územia sa stáročia pretláčajú so Severným morom. Nechcú dovoliť, aby zaplavilo ich zem. No Holanďania za tie roky nabrali také skúsenosti, že oni nielenže s morom remizujú, ale dokonca nad ním vyhrávajú. Najväčším dôkazom (a to doslova najväčším na svete) je umelo vytvorený ostrov Flevopolder.

Ak by sme chceli byť vtipní povieme, že Holanďania vytvorili nie umelý ostrov, ale dokonca celý región. Postupným prehradením a vysúšaním plytkého zálivu na severovýchode Holandska vytvorili nové územia. A najväčšie z nich, Flevopolder s rozlohou 970 km2, sa stalo najväčším umelým ostrovom na svete. Spolu so susedným poldrom tvoria od roku 1986 dokonca samostatnú provinciu Flevoland s viac než 400-tisíc obyvateľmi.

A ako je možné, že ide o ostrov a nie polostrov? Stavitelia nechali okolo celého nového územia úzky tok, ktorý umožňuje niekdajším pobrežným mestečkám prístup k moru. A ešte jedna zaujímavosť. Keďže ide o polder, teda suchú nádrž, ktorá je od vody oddelená priehradou a vysúšaná kontinuálne čerpadlami, tento človekom postavený ostrov je pod úrovňou hladiny mora.