2 slávne dámy pána Gustava Eiffela
Dnes svetový unikát, no spočiatku nepopulárna stavba, ktorá si vytrpela spŕšku kritiky aj od takých osobností ako boli napríklad Alexander Dumas mladší, Guy de Maupassant či Paul Verlaine. Súťažný projekt na dominantu Svetovej výstavy 1889 v Paríži a zároveň najvyššej stavby sveta získal projekt Eiffelovej veže. Trvalo iba dva roky, dva mesiace a päť dní a masívna konštrukcia vytvorená zo 7 500 ton železa a 2,5 milióna nitov uzrela svetlo sveta.
Symbol technického umu a novej éry mal pôvodne stáť iba dvadsať rokov, no potom čo o ňu pripevnili rádiovú anténu a bezdrôtový telegrafný vysielač, najmladšia atrakcia Paríža sa stala neodmysliteľnou súčasťou francúzskej metropoly.
Železná dáma, ktorá merala 300 metrov si 41 rokov držala prvenstvo najvyššej budovy sveta až dovtedy, pokým v New Yorku nepostavili Chrysler Building.
Práve New York sa však spája aj s ďalším monumentom, na ktorom Gustav Eiffel spolupracoval. Tentokrát ide o dielo sochára Frédérica-Augusta Bartholdiho, ktoré symbolizuje slobodu a demokraciu Ameriky. Kvôli rozmerom a hlavne výške 93 metrov bol prizvaný Eiffel, aby navrhol vnútornú opornú konštrukciu Sochu slobody. Do Ameriky sa dostala na lodi v 214 drevených škatuliach rozložená na 350 častí. Trvalo 4 mesiace, kým ju zmontovali a pod Eiffelovým dohľadom vztýčili na newyorskom Bedloe ‘s Island, čo bol pôvodný názov pre dnešný Ostrov slobody.
Tento dar francúzskeho ľudu je dodnes jednou z najvyhľadávanejších atrakcií sveta a od roku 1984 je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.