Route 66 – legendárna matka amerických ciest

Route 66 – legendárna matka amerických ciest

Route 66 je hádam najlegendárnejšia dvojprúdová cesta na svete. Jej osud sa začal písať v 20. rokoch minulého storočia, po tom čo narastal dopyt po osobných automobiloch a vyvstala potreba vybudovať cestu, ktorá by prepojila odľahlé kúty krajiny s dvoma dôležitými cestami medzi Chicagom a Los Angeles.

Prvá americká národná diaľnica získala svoje pomenovanie „Route 66“ aj vďaka pánovi Cyrusovi Averymu, oklahomskému obchodníkovi, ktorý si uvedomoval, aký dôležitý je jednoducho zapamätateľný názov. 

Prepojenie ôsmich štátov a takmer 3,940 km – to je legendárna cesta, o ktorej spievali kapely ako je Rolling Stones či Depeche Mode. „Matka ciest“ ako ju pomenoval John Steinbeck, sa stala symbolom naplnenia amerického sna ľudí putujúcich za prácu z východu na západ. Svoju obľubu medzi motoristami získala aj vďaka tomu, že sa jej podarilo skrátiť vzdialenosť medzi Chicagom a Los Angeles o viac ako 200 kilometrov.

No ten najväčší rozkvet zaznamenala po 2. svetovej vojne a vďaka rozmachu turizmu na nej vyrastali motely, obchody či reštaurácie ako huby po daždi. Nič však netrvá večne a práve federálny diaľničný zákon, ktorý sa zaväzoval vybudovať diaľničnú sieť, signalizoval jej zánik v polovici 50. rokov. Jej koniec bol spečatený 27. júna,1985, kedy bola Route 66 nadobro vyradená z prevádzky.


Zaspomínať si na staré dobré časy a prejsť legendárnou cestou – matkou amerických ciest, láka ľudí z celého sveta dodnes.