KDE MAJÚ NAJRÝCHLEJŠIE VÝŤAHY NA SVETE?

KDE MAJÚ NAJRÝCHLEJŠIE VÝŤAHY NA SVETE?

Ak tipujete Čínu, tipujete správne. Najrýchlejší výťah sa nachádza v budove Guangzhou CTF Finance Centre v čínskom Guangzhou. Dosahuje rýchlosť, ktorou by ste si v meste koledovali o mastnú pokutu.

Nový rekordér bol nainštalovaný iba na konci roka 2019. Jeho autorom je spoločnosť Hitachi, ktorá má už zopár rekordov v tejto kategórii na rováši. Pretekať sa začala už pekne dávno, v roku 1968, výťahom s rýchlosťou 300 m/min.

Najnovší počin Hitachi dosahuje rýchlosť 1260 m/min. To v preklade znamená, že v spomínanej budove ste z prízemia v hotelovej lobby na 95. poschodí za približne 42 sekúnd. Slabším povahám spomedzi ubytovaných sa asi hodí kinedryl.

Ak si to prepočítame, priemerná rýchlosť výťahu vychádza na 75,6 km/h. Pri takejto rýchlosti v meste sa cestným pirátom vo vrecku trasie vodičák! Predošlý rekordér dosahoval v priemere iba o 2 km/h menej. A ani tento superšport medzi výťahmi pravdepodobne nevydrží na vrchole dlho. Hitachi sa dušuje, že chce ísť ešte ďalej. Vlastne vyššie a rýchlejšie.