MUŽ, KTORÝ 40 ROKOV PODKOPÁVAL VLASTNÝ DOM

MUŽ, KTORÝ 40 ROKOV PODKOPÁVAL VLASTNÝ DOM

Meno William Lyttle asi nikomu nič nepovie, pretože tento človek bol známy skôr pod prezývkou krtí muž z Hackney. 40 rokov kopal tunely pod svojim domom, až kým ho autority nedonútili s tým prestať pre všeobecné ohrozenie.

Tento kuriózny príbeh sa odohrával 40 rokov vo východnom Londýne. Pán Lyttle sa nasťahoval do viktoriánskeho domu v roku 1962. Niekedy v priebehu dekády začal na svojej záhrade kopať a už nikdy neprestal. Až kým ho mesto neprinútilo vysťahovať sa, lebo jeho “tunelovanie” ohrozovalo celé susedstvo.

Nikto presne nevie, koľko tunelov krtí muž vykopal. Hovorí sa, že diery v zemi siahali do hĺbky 8 metrov a 20 metrov do okolia jeho domu na všetky strany. On na to reagoval, že netreba preháňať. Že vraj si len chcel vykopať vínnu pivničku, ktorú potom zdvojnásobil. A že vraj mal trošku väčší suterén. Inak sa mu to zdalo v poriadku.

Jeho tvrdenia sú však v rozpore s faktami. Na jeho pozemku a v 20-izbovom dome bolo údajne uskladnených odhadom 100 kubických metrov hliny. Z nehnuteľnosti dalo mesto odstrániť 33 ton odpadu. O rozsahu jeho tunelárskej záľuby svedčili aj občasné incidenty na ulici. Kde tu sa prepadol chodník, niekedy vypadla elektrina či voda, lebo “niekto” presekol podzemné vedenie.

William Lyttle bol od svojho domu definitívne odlúčený v roku 2009 a ako náhradné ubytovanie dostal byt na poschodí vysokého bytového domu. Mohol krtí muž posadnutý vŕtaním sa v zemi dostať horší trest?