PANTEÓN – REKORD S DIEROU UPROSTRED
Tento rekordér patrí medzi najstaršie stavebné NAJ. Rímsky Panteón berie dych miliónom ľudí naprieč tisícročiami. A je obrovským šťastím, že doposiaľ stojí. Alebo naň dávajú pozor rímski bohovia?
Panteón bol postavený… no to je diskutabilné. Pôvodná stavba vznikla zopár rokov pred Kristom, tú však zničil požiar. To, na čo dnes mieria milióny fotoaparátov a mobilov ročne vzniklo asi v rokoch 118 – 125. Aj to nie je isté, lebo „investor”, cisár Hadrián, z úcty k predchodcovi nechal vytesať dátum výstavby pôvodnej stavby. Ale pri týchto číslach je aj pár desiatok rokov nepodstatných. Panteón je jednoducho veľmi starý a napriek tomu stále vo forme.
To čo je na ňom asi naj naj naj, je jeho kupola. Až do 15. storočia bola najväčšou kupolou na svete a v blízkom vesmíre. V roku 1436 ju tromfla tá na florentskej katedrále. Že už Panteón nemá najväčšiu „čiapku” na svete, Rimanom neprekáža: Lebo stále je to najväčšia nevystužená betónová kupola na svete.
Zaujímavosťou je okulus, ľudovo povedané, diera na vrchole kupoly. Má priemer 8 metrov a okrem toho že odľahčuje konštrukciu, vpúšťa dovnútra svetlo a zabezpečuje vetranie. A vďaka dynamike vzduchu cez okulus dovnútra takmer nikdy nenapršalo. Okulus je vo výške 43,3 metra od podlahy a rovnakú hodnotu má aj rozpätie kupoly. Do interiéru by teda teoreticky vošla guľa s týmto priemerom. Keby veľmi chceli. Im ale stačí to, že majú najväčšiu nevystuženú betónovú kupolu na svete.