OPERA S NEDOKONALOU AKUSTIKOU

OPERA S NEDOKONALOU AKUSTIKOU

Je to úžasná stavba, nádherný dôkaz architektonického génia. Ikona, ktorá dala tvár Sydney a spolu s klokanom je univerzálnym symbolom Austrálie. Siluetu tamojšej opery pozná snáď každý. Je to nádherný kus modernej architektúry. Problém však je, že vyzerá oveľa lepšie ako znie. A to je pri opere trochu problém.

Sydney Opera House sa skladá z dvanástich „škrupiniek“, ktoré jej dávajú nadčasový charakter. V jej útrobách sa ukrýva koncertná sieň, ktorá je primárne určená na vychutnávanie si hudby, prirodzene. Jej akustika je však už „od výroby“ pošramotená. Bežného poslucháča, či náhodného návštevníka to asi nerozhodí, ale profesionáli v koncertnej sieni trpia. Niektorí dirigenti pre nedokonalú akustiku hrozili bojkotom, iní sa zas vyjadrovali veľmi nelichotivo. 

Kto za to nesie vinu je ťažké povedať. Budovu navrhol dánsky architekt Jørn Utzon, ale celú jej stavbu sprevádzali ťažkosti. Od unáhleného začiatku ešte pred dokončením návrhu, cez meškania, zmeny za pochodu až po mnohonásobné predraženie. To vyústilo do bodu, kedy bol Utzon so svojim tímom nútený od projektu odstúpiť. Projekt prebral architekt s príznačným menom, Peter Hall (concert hall). Narýchlo musel riešiť mnoho nedokončených úloh vrátane akustiky a to sa pravdepodobne podpísalo pod tento veľký symfonický fail.

Po mnohý pokusoch sú vkladané veľké nádeje do aktuálne prebiehajúcej dvojročnej renovácie, ktorá má definitívne vyriešiť uši trhajúci problém koncertnej siene Opery v Sydney.